15 Mayıs 2024 Altın Fiyatları

Altın fiyatları, 15 Mayıs 2024 Çarşamba günü yükseliş trendinde seyrediyor. Gram altın, önceki güne göre 0.77% artışla 2.443,64 TL'den işlem görüyor. Ons altın ise 0.72% artışla 2.353,20 dolara satılıyor.

Mayıs 15, 2024 - 09:20
 0  52
15 Mayıs 2024 Altın Fiyatları

15 Mayıs 2024 Çarşamba günü altın fiyatları, önceki güne göre hafif bir düşüşle güne başladı. Gram altın, Kapalıçarşı'da 2.443,64 TL'den işlem görüyor.

Ons Altın: Ons altın ise 2.353,20 dolar seviyesinde.

Diğer Altın Fiyatları

Çeyrek altın: 6.134,41 TL

Yarım altın: 12.268,82 TL

Cumhuriyet altını: 16.468,83 TL

22 ayar bilezik: 2.324,98 TL

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler:

Altın fiyatlarını global piyasalardaki gelişmeler, dolar kuru ve enflasyon gibi faktörler etkiliyor. Son zamanlarda ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımı sinyalleri ve enflasyondaki yükseliş altın fiyatlarını destekliyordu.

Uzun Vadeli Beklentiler:

Uzmanlar, altın fiyatlarının önümüzdeki dönemde dalgalı bir seyir izlemesini bekliyor. Uzun vadede ise enflasyondaki yükseliş ve global piyasalardaki belirsizlikler altın fiyatlarını yukarı yönlü etkileyebilir.

Uzmanlar, altın fiyatlarının önümüzdeki dönemde dalgalı bir seyir izlemesini bekliyor. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırım planları ve küresel ekonomideki gelişmeler, altın fiyatları üzerinde belirleyici rol oynamaya devam edecek.

Altın fiyatlarının yükselişindeki etkenler:

ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz artırma planları

 FED'in faiz artırma planları, doları güçlendirerek altını ucuzlatma eğilimindedir. Ancak, ABD ekonomisinin yavaşlaması ve enflasyon endişeleri, yatırımcıları güvenli liman olarak kabul edilen altına yöneltiyor.

Jeopolitik riskler

 Ukrayna'daki savaş ve artan jeopolitik gerginlikler, yatırımcıları riskten korunma arayışına itiyor. Bu da altına olan talebi ve fiyatlarını yukarı çekiyor.

Küçük yatırımcı ilgisi

 Son zamanlarda küçük yatırımcıların altına olan ilgisi artıyor. Bu da fiyatlarda yukarı yönlü bir baskı oluşturuyor.

Altın fiyatlarının geleceği

Uzmanlar, altın fiyatlarının önümüzdeki dönemde dalgalı bir seyir izlemesini bekliyor. FED'in faiz artırma planları, altını aşağı yönlü etkileyecek en önemli faktörlerden biri olacak. ABD ekonomisinin gidişatı, enflasyon ve jeopolitik riskler de altın fiyatlarını etkileyecek diğer unsurlar arasında yer alıyor.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow